Miło nam poinformować, że Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, objął honorowy patronat nad uroczystościami związanymi z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które odbędą się 17 marca 2016 r.

Informacja o tej zaszczytnej okoliczności zamieszczona została już na stronie internetowej Prezydenta RP http://www.prezydent.pl/aktualnosci/patronaty/rok-2016/art,6,marzec-2016-r.html

Przypomnijmy: po 8 latach od podjętej przez Sejmik Województwa Podkarpackiego inicjatywie upamiętnienia heroicznych postaw Polaków w stosunku do przedstawicieli społeczności żydowskiej w latach okupacji niemieckiej, w bieżącym roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej staje się faktem. Będzie to pierwsza w Polsce instytucja muzealna poświęcona Polakom ratującym Żydów. Nie ma bowiem w Polsce miejsca, w którym w szerokim kontekście i w usystematyzowany sposób prezentowane byłyby sylwetki bohaterów, którzy mimo tak wielu zagrożeń, decydowali się pomóc skazanym na zagładę Żydom.

Markowa, w której znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów, to miejsce symboliczne dla tej tematyki. Śmierć rodziny Ulmów zamordowanej za ukrywanych Żydów ma wymiar szczególny. W 2013 na stronie internetowej izraelskiego Instytutu Yad Vashem napisano: Zbrodnia na Ulmach – gdy cała rodzina została zamordowana razem z ukrywanymi Żydami – stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji. Wcześniej, w 1995 r. ten sam instytut przyznał pośmiertnie Rodzinie Ulmów tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Natomiast w 2003 r. Kościół katolicki wszczął proces beatyfikacyjny, który obecnie toczy się już w Watykanie.

Należy zauważyć, że ponad 5 tys. osób, wśród nich pielgrzymi, młodzież szkolna, młodzi Izraelczycy, rokrocznie przybywa do Markowej na grób rodziny Ulmów.

Budowa Muzeum, które powstaje jako oddział Muzeum-Zamek w Łańcucie, niemal w całości został sfinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego. Kosztowała ponad 8,6 mln zł, z czego 1 mln pochodziło ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.