Wojewódzkie instytucje kultury, dla których organizatorem jest Województwo Podkarpackie, zapraszają do udziału w wydarzeniach organizowanych w związku z uroczystościami otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Przedsięwzięcia te odbywać się będą w Rzeszowie oraz w Przemyślu. Poniżej prezentujemy szczegóły.

Organizator: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Czas i miejsce: 18.03.2016 r., godz. 19.00, w Szajna Galeria

Przedsięwzięcie: Spektakl pt. „Dzieci Hioba. Wiek XX” na podstawie poematu Icchaka Kacenelsona pt. "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie", w reżyserii Sławomira Gaudyna (także autora scenariusza).

Organizator: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Czas i miejsce: otwarcie 17.03.2016 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie; czynna do końca kwietnia 2016 r.

Przedsięwzięcie: Wystawa pt. „Ślady przeszłości – fotografie Żydów rzeszowskich z końca XIX i początków XX wieku”

Organizator: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Czas i miejsce: wystawa czynna do 20.03.2016 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Przedsięwzięcie: Wystawa pt. „Diaspora. Z życia Żydów polskich,wystawa rysunków Stanisława Ożoga”

Organizator: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Czas i miejsce: 16.03.2016 r., godz. 18.00 w WDK w Rzeszowie, ul. Okrzei 7

Przedsięwzięcie: Monodram pt. „Lena” na podstawie powieści Piotra Czakańskiego pt. "Zimno" i inspirowany losami rodziny Ulmów

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu

Czas i miejsce: 21.03.2016 r., Centrum Kulturalne w Przemyślu

Przedsięwzięcie:

godz. 10.00 w sali widowiskowej CK „Dziennik Reni Spiegel” – spektakl w wykonaniu Grupy Teatralnej „Garderoba”

godz. 17.30 w Galerii „Stara Kręgielnia” – otwarcie wystawy fotografii Jacka Szwica pt. „Miasteczko Bełz”

godz. 18.00 w Klubie „Piwnice” CK – „Czy znacie Wy Moryca” – recital Lwowskiej Kapeli Podwórkowej „Ta Joj”

Organizator: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Czas i miejsce: otwarcie 2.04.2016 r. na terenie dawnego miasta żydowskiego w Przemyślu, czynna: do 8.05.2016 r.

Przedsięwzięcie: Wystawa pt. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – Przemyślanie ratujący Żydów w czasie zagłady oraz promocja wznowionej publikacji Jacka Błońskiego pt. „Zaginiony świat. Historia Żydów przemyskich”

Opracowano na podstawie informacji od organizatorów