Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza na spektakl pt. "Dzieci Hioba. Wiek XX" na podstawie „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego. Jego premiera odbędzie się 18 i 19 marca br. w Szajna Galeria w Rzeszowie. Spektakl ten wpisuje się w program wydarzeń przygotowanych przez wojewódzkie instytucje kultury w związku z otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Przedstawieniepowstało ku pamięci milionów pomordowanych w czasie Holocaustu, a także wszystkich cierpiących i nieszczęśliwych, na których spadają ciosy losu i przeznaczenia.
Uwaga, to nie jest kolejna historia o tragicznych losach Żydów. To wyznanie autentycznej ofiary Holocaustu. Przywrócona do życia, własnymi ustami opowie swoje losy. Wciągnie do getta, zaprosi w podróż bydlęcym wagonem oraz zwabi do baraków Auschwitz.Twórcy poddają w wątpliwość, czy zakład o Hioba zawarty między Bogiem a Szatanem tysiące lat temu został rozwiązany i czy przypadkiem nie dotyczy w dalszym ciągu nas wszystkich… Spektakl wypełniony żydowskimi pieśniami jest hołdem dla wszystkich pomordowanych, niezależnie od tego kim byli, kiedy żyli i przez kogo zostali zgładzeni. Widowisko jest także wyrazem szacunku i respektu dla tych, którzy poświęcali swoje życie, ratując innych w czasach terroru i szalejącej nienawiści. Teatr zaprasza zarówno dorosłych, którym tamte czasy wciąż tkwią w pamięci, jak i młodzież po swoistą naukę i lekcję historii. Ku pamięci.

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Gaudyn
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Tanasiewicz-Trzyna
Aranżacje i przygotowanie wokalne: Dariusz Kot
Ruch sceniczny: Dariusz Brojek